
Seznam pomladnih čebulnic (sadimo jeseni, cvetijo spomladi)

Tulipani, narcise, žafran, hijacinte, perunike, okrasni luki, brodjeje, frezija, amarilis in še bi lahko naštevali, katere okrasne čebulnice lahko sadimo sedaj.
Tulipani - v skupine jih delimo po obliki cvetov. Enojni (zgodnji ali pozni), polnjeni oz. vrstnati, darwinovi hibridi, triumph, lilijski, resasti, papagajski, viridiflora, večcvetni in botanični (fosteriana, greigii, kaufmanniana, drobnocvetni, večcvetni).
Narcise - za gojitev najbolj hvaležne čebulnice. Poznamo trobentaste, skledičaste, pladnjaste, polnjene oz. vrstnate ter drobnocvetne in večcvetne.
Žafran - pomladanski spada med prve pomladanske cvetlice. Kupimo lahko velikocvetne in drobnocvetne (botanične).
Hijacinte - močno dišijo. Lahko jih gojimo na prostem in v hiši v posodi (za ta namen kupimo za siljenje pripravljene čebulice).
Perunike (iris) – holandske so uporabne za obrobne rastline in odlične za rezanje. Pritlikave (nizke botanične) pa so visoke le 15 cm in izjemno odporne na slabo vreme.
Vitezova zvezda ali amarilis - spada med priljubljene in najlepše sobne cvetlice. Cvetovi so lahko rdeči (različni odtenki), oranžni, roza, beli in črtasti.
Okrasni luki - spadajo v isti rod kot čebula in česen. Cvetijo poleti.
Pritlikave vetrnice - anemone - najlepše so sajene v travo in pod drevjem.
Brodjeja - bogato cveti, cvetovi na drobnih steblih so modro vijolični.
Pomladna zvezda - zgodnja srednje visoka pomladna čebulnica, ki jo sadimo na skalnjak ali pa v skupini z drugimi čebulnicami na trato. Cvetovi so modre barve.
Ciklama ali korček - privlačna pritlikava vrtna rastlina za senčne lege.
Jarica - cveti zelo zgodaj: v drugi polovici zime. Rumeni cvetovi so okrogli obdani z zelenim ogrinjalom, posamični na 10 cm visokih steblih.
Pasji zob - nizka in odporna čebulnica, ki je najlepša v senčnih rastiščih. Križanec pagoda ima sončno rumene cvetove.
Frezija - poznamo drobnocvetne in velikocvetne frezije v različnih barvah.
Cesarski tulipan - venec cvetov (oranžna, rdeča, rumena barva) visi pod vretencem zelenih listov na vrhu 1 m visokega stebla. Odvrača voluharja.
Močvirska logarica ali barski tulipan - raste tudi v Sloveniji: aprila se na nekaterih delih Ljubljanskega barja pojavijo »vijolični tepihi«.
Zvonček - kupimo lahko zvončke z enojnimi ali dvojnimi belimi cvetovi. Se dobro razraščajo v travi in pod listopadnimi drevesi v vrtu.
Stepska lilija - v vrtu ustvarjajo vitke silhuete. Njeni listi odmirajo prej, kot začne rastlina cveteti, zato jih posadimo za pozno cvetočimi zelenimi rastlinami.
Iksija - njeni zvezdasti cvetovi v različnih barvah se odpirajo od zgodnje pomladi do poznega poletja. Primerna za rezano cvetje. Ni prezimno trdna.
Iksioliron - ima cvetove modre barve.
Poletni veliki zvonček - cveti že pozno v pomladi. Na 60 cm dolgih pecljih ima po več kimajočih belih in zeleno osenčenih cvetov.
Lilije - je bele, oranžne, rumene ali rdeče barve.
Hrušica - hvaležna nizka rastlina, ki se odlično razrašča pod grmovjem. Cvetovi so živo modri, modro vijolični in beli.
Ptičje mleko - ima bele cvetove in se prosto razrašča pod živimi mejami in grmovjem.
Zajčja deteljica - spomladi cvetoča čebulnica, kateri cvetovi so rožnate barve. Dobro prenaša žgoče sonce in polsenco.
Puškinija - sadimo jo na skalnjake; cvetovi so modro beli.
Morska čebulica - visoka je 15 cm in se v nizki travi dobro počuti. Barve cvetov: odtenki modre, roza, bela.
Sparaksis - ni prezimno trdna. Najbolje se počuti v zavetju zidu oz. stene. Cvetje je primerno za rezanje

Največji dar vrta je obnovitev vseh petih čutov.
Hanna Rion
Oddaj komentar