Ana Tekavčič

Svojima otrokoma želim
zagotoviti najboljše, svežo doma pridelano hrano.

Domov / Eko vrt / Najboljše kombinacije zelišč in cvetlic

09 . mar

Najboljše kombinacije zelišč in cvetlic


Vsaka rastlina ima svojega dobrega soseda. Tako je tudi z zelišči. Za vse navdušence zelišč predstavljamo najboljše kombinacije zelišč in cvetlic. V drugam delu članka vam predstavljamo tudi dobre sosede prvih vrtnin, ki jih sadimo v domačem vrtu. Če jih kombinirate z zelišči in cvetlicami bo vrt še bolj raznolik in prijeten na pogled.

©Davor Špehar, Zeleni svet

Dobri sosedje med zelišči

V vrtnarijah najdete številna zelišča. Na policah so na razpolago origano, drobnjak, majaron, meta, pelin, rožmarin, sivka in številna druga zelišča. Meto je bolje saditi v lonec, da se nam ne razrašča po vrtu. Origano pa naj raste v bližini zelja.

V spodnji tabeli si lahko ogledate nekaj dobrih kombinacij med zelišči.

Tabela 1: Dobre in slabe kombinacije med zelišči in cvetlicami

Zelišče, cvetlica

drobnjak

sivka

majaron

rožmarin

bazilika

krebuljica

Dober sosed (zelišče, cvetlica)

Vrtnice, sončnice, vinska rutica

Vrtnica, majaron,

Sivka

Žajbelj

Ognjič

Drobnjak,  kamilica

Slab sosed (zelišče, cvetlica)

majaron

/

drobnjak

/

Žajbelj, timijan, vinska rutica, pelin, melisa

vinska rutica

S pomočjo zgornje tabele smo spoznali, da ne kombiniramo majarona in drobnjaka. Če upoštevamo še druge dobre in slabe sosede nas bodo zelišča v vrtu še bolj veselo nagrajevala s pridelkom.

Ne pozabite na dodajanje zemlje in gnojenje

Zelišča, ki jih kupite v trgovinah rastejo v šotnih substratih, zato jim moramo ob presajanju pomagati. Priporočam, da v sadilno jamo vmešate vsaj dve ali tri pesti BIO zemlje za zelišča. Tako bodo rastline bolje prenašale stres ob presajanju in se lažje ukoreninile.

Vodi s katero zalijete sadike ob presajanje dodajte še tekoče BIO gnojilo za vrt in sadje. Tako rastlino oskrbimo s hranili, da se bolje in hitreje razrašča v začetku rasti. Takrat rastlinam kompost in druga organska gnojila še niso dosegljiva. Tekoče organsko gnojilo v 14 dnevnih presledkih uporabljajte tudi za dognojevanje.   

Sajenje zelišč med vrtnine v domačem vrtu

V tem času sadimo tudi zelišča in dišavnice v zelenjavnem vrtu. Kombiniramo jih s čebulo, česnom, zgodnjim zeljem, cvetačo, borokolijem, ohrovtom in ostalimi vrtninami.
Med čebulo lahko kombiniramo janež in koper. Česen se odlično počuti v družbi ognjiča in krebuljice. Kombiniramo ga lahko tudi v okrasnem vrtu. Ostale kombinacije si lahko pogledate tudi v spodnji tabeli.

Tabela 2: Dobri sosedje (zelišča in cvetlice) čebule, česna, zgodnjega zelja, cvetače in brokolija

vrtnina

čebula

česen

zgodnje zelje

cvetača

brokoli

Dober sosed zelišče, cvetlica

Janež, koper

Krebuljica, ognjič, vrtnice

Drobnjak,meta, ognjič, žametnica, koper, kumina, žajbelj, kamilice, boreč, abrašica, krebuljica, sivka, majaron, origano, rožmarin, žajbelj, timijan, pelin, ožepek

Kamilice, meta, timijan, koper, vinska rutica, kumina, ožepek, pelin

Koper, poprova meta, kamilica, kumina, origano, rožmarin, drobnjak, timijan, pelin, ožepek

V marcu in začetku aprila sejemo tudi bob, grah. Tudi ti dve vrtnini lahko kombiniramo z zelišči in cvetlicami. Ne pozabimo tudi na redkvico, solato, rukolo in vrtno krešo.   Najbolje, da kombinirate mešane zasaditve solate, redkvice, rukole in vrtne kreše. Če solati dodate še dobrega zeliščnega soseda bo vaša gredica še bolj raznolika

Tabela 3: Dobri sosedje (zelišča in cvetlice) boba, graha, redkvice in solate.

vrtnina

bob

grah

redkvica

solata

Dober sosed zelišče, cvetlica

Bazilika, šetraj, , francoska špinača (vrtna loboda), krebuljica, majaron, rožmarin, timijan,

Koper, ognjič, gorjušica, meta

Žametnice, krebuljica, koriander, drobnjak,

Drobnjak, meta, bazilika, koper, krebuljica, timijan,

Zelišča v domačem vrtu so nepogrešljiv element in prav je, da jih sadimo v čim večjem številu. Poizkusite lahko s sajenjem v vrtno gredo in tvorite samostojno gredico. Primerna so tudi za kombinacije z vrtninami v domačem vrtu.

Zelo priporočam tudi sajenje zelišč v posode in korita. Tako imamo domača zelišča na dosegu roke tudi v bloku ali hiši brez vrta.

Davor Špehar, Zeleni svet


1 komentar
  • Avatar
    Heidi Bartolič , april 28 Odgovori

    Zanima me, če lahko v skupni lonec/korito posadim rožmarin in sivko? Ali se ne "razumeta"? Rožmarin imam že posajen in bi zraven rada posadila eno trajnico, morda tudi kot cvetlico, da bo tudi estetsko lepo za videt. Hvala. :)


  • Oddaj komentar

image

Največji dar vrta je obnovitev vseh petih čutov.

Hanna Rion

Si želiš prejemati vrtnarske nasvete in informacije o popustih?

Ikona poštePrijavi se na E-novice!

Kuverta

Že vrtnariš?

Prijavi se na prejemanje e-novičk in spremljaj naše vrtičkarje in Substralove strokovnjake.

Redno te bomo obveščali o naših vrtnarskih podvigih, ti pomagali z veliko koristnimi vrtnarskimi nasveti in poskrbeli za številne ugodne nakupe.

Zapri okno